- 3" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 2 5/8 in |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Duty | Medium-Duty |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 3.0625 in |
| Bearing Insert | GYM1300KRRB |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 8 31/64 in |
| Housing Height | 7 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 6 in |
| Housing Length | 7 3/4 in |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Weight | 17.548 LB |
| EAN or UPC | 87796197602 |

