- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 0.65625 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Overall Width | 2 17/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Medium-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 1 27/32 in |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Bearing Insert | GYM1200KRRB |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Weight | 7.418 LB |
| EAN or UPC | 87796196803 |

