- 2.4375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Food processing
- Agriculture
- Fans and blowers
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYM1207KRRB |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 3 5/32 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 8.309 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 2 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Housing Height | 7 3/8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Housing Length | 7 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Weight | 15.116 LB |
| EAN or UPC | 87796189584 |

