- 2.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Circle Dia. | 7.955 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Housing Length | 6 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| Overall Width | 2.9063 in |
| Bearing Insert | GYM1203KRRB |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 2.5625 in |
| Housing Height | 6 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1 15/16 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 14.912 LB |
| EAN or UPC | 87796189577 |

