- 2.9375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Housing Width | 2 5/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Housing Height | 7 3/4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 7 3/4 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 3.0625 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Bearing Insert | GYM1215KRRB |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 6 in |
| Bolt Circle Dia. | 8 31/64 in |
| End Type | Open End |
| Weight | 17.66 LB |
| EAN or UPC | 87796189690 |

