- 2.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Housing Width | 2 1/2 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Housing Height | 7 3/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 2.5 in |
| Bolt Circle Dia. | 8.309 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 7 3/8 in |
| Overall Width | 3 5/32 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYM1208KRRB |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Weight | 15.13 LB |
| EAN or UPC | 87796197558 |

