- 1.4375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Height | 5 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Medium-Duty |
| Overall Width | 2 1/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Length Through Bore | 1.9375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | GYM1107KRRB |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Weight | 5.34 LB |
| EAN or UPC | 87796189553 |

