- 1.9375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | GYM1115KRRB |
| Housing Width | 1 27/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 2 17/32 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 0.65625 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 7.412 LB |
| EAN or UPC | 87796189560 |

