- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The YCJM medium-duty, four-bolt, flanged cartridges feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These units are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty flanged cartridges incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Duty | Medium-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 2 1/8 in |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Housing Width | 1 17/32 in |
| Length Through Bore | 1.9375 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Bearing Insert | GYM1108KRRB |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 5.22 LB |
| EAN or UPC | 87796197541 |

