- 3" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | YASM Series |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Overall Width | 3 11/16 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | GYM1300KRRB |
| Collar O.D. | 3.618 in |
| Length Through Bore | 3.6875 in |
| Housing Height | 7 in |
| Base Length | 13 in |
| Weight | 25.752 LB |
| EAN or UPC | 87796197596 |

