- 2" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 3/32 in |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Base Width | 2 5/32 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Height | 13/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| Bearing Insert | GY1200KRRB |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 5 25/32 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Series | YASM Series |
| Collar O.D. | 2.747 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 4 31/32 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Weight | 8.05 LB |
| EAN or UPC | 87796196780 |

