- 2.4375" Shaft, 3" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GYM1207KRRB |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Length | 10 1/2 in |
| Base Height | 1 5/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.625 |
| Base Width | 2 7/8 in |
| Series | YASM Series |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Overall Width | 3 1/8 in |
| Housing Height | 6 1/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 3.422 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 3.0625 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 17.03 LB |
| EAN or UPC | 87796189546 |

