- 2.1875" Shaft, 2.75" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Collar O.D. | 3.011 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 2 3/4 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Length Through Bore | 2.5625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 9/16 in |
| Series | YASM Series |
| Base Length | 9.438 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 5 15/32 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Base Height | 15/16 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 7 13/32 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Insert | GYM1203KRRB |
| Weight | 10.288 LB |
| EAN or UPC | 87796189539 |

