- 2.9375" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 7 |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 13 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 3 11/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | YASM Series |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Insert | GYM1215KRRB |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 7 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Collar O.D. | 3.618 in |
| Length Through Bore | 3.6875 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 15.0 LB |
| EAN or UPC | 87796189683 |

