- 2.6875" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Fans and blowers
- Agriculture
| Base Height | 1 1/4 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 3.6875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | YASM Series |
| Bearing Insert | GYM1211KRRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Overall Width | 3 11/16 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 7 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar O.D. | 3.618 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Base Length | 13 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Height | 7 in |
| End Type | Open End |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 11 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Weight | 26.14 LB |
| EAN or UPC | 87796197688 |

