- 2.5" Shaft, 3" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Shaft Dia. | 2.5 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 9 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Base Length | 10 1/2 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Length Through Bore | 3.0625 in |
| Housing Height | 6 1/16 in |
| Series | YASM Series |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Holes | 2 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 4 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GYM1208KRRB |
| Base Height | 1 5/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Base Width | 2 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 6.625 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Collar O.D. | 3.422 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 16.576 LB |
| EAN or UPC | 87796197534 |

