- 1.4375" Shaft, 2.125" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Series | YASM Series |
| Insert Type | Steel Insert |
| Overall Width | 2 1/8 in |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 4 11/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Length | 7.063 in |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Collar O.D. | 2.058 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Height | 29/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 6 13/16 in |
| Bearing Insert | GYM1107KRRB |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Length Through Bore | 1.9375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Weight | 4.732 LB |
| EAN or UPC | 87796189515 |

