- 1.9375" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Setscrew Locking, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir YASM medium-duty pillow blocks feature Fafnir's GYM-KRRB bearing inserts. These pillow blocks are ideal for conveyor, fan and blower, sawmill, and feed and grain handling applications. The durable, cast iron housings are powder paint coated, and maintain an excellent finish while resisting corrosion, chemical and weather exposure. Fafnir's industrial-duty pillow blocks incorporate premium features designed to extend bearing life and will replace competitive designs.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Collar O.D. | 2.747 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 4 31/32 in |
| Base Width | 2 5/32 in |
| Bearing Insert | GYM1115KRRB |
| Insert Type | Steel Insert |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | YASM Series |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Max] | 8 3/32 in |
| Bolt Hole Spacing Range [Min] | 5 25/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 13/16 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 6 15/16 in |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Weight | 8.178 LB |
| EAN or UPC | 87796189522 |

