- Single Row Radial Bearing, 1.251" Hex ID x 3.14961" OD x 1 7/16" Wide, Double Sealed (Tri-Ply), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Self-Aligning OD
- Ag Duty
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 3.14961 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 8130 lbf |
| Seal Type | Tri-Ply Shroud Seals |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Spherical |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Inner Ring Width | 1 7/16 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Hex Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Buna-N |
| Static Load Rating [Max] | 4460 lbf |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Precision | Standard |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.57 LB |
| EAN or UPC | 87796041387 |

