- 0.875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir VCJT flange cartridges are basically the same in design and outstanding features as the VCJ types except they have two bolt holes instead of four. This allows for mounting in restricted areas. The units are assembled with GRA-RRB bearings with positive contract land riding seals and self-locking collars. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| Overall Width | 1.6719 in |
| Bolt Hole Size | 29/64 in |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Housing No. | T-21412P |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.2188 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GRA014RRB |
| Shaft Dia. | 0.875 in |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Weight | 1.494 LB |
| EAN or UPC | 87796057005 |

