- 0.9375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir VCJT flange cartridges are basically the same in design and outstanding features as the VCJ types except they have two bolt holes instead of four. This allows for mounting in restricted areas. The units are assembled with GRA-RRB bearings with positive contract land riding seals and self-locking collars. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing No. | T-21412P |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.2188 in |
| Overall Width | 1.6719 in |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GRA015RRB |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 29/64 in |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Weight | 1.466 LB |
| EAN or UPC | 87796057111 |

