- 2.1875" Shaft, 3.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAL type pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperatures are encountered and for normal temperature applications where for any reason one or more floating bearing units are required.The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands becaue of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location.Bearings also have loose internal fit. The SAL unit is equipped with a self-aligning SM wide inner ring bearing and a self-locking collar.An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type).By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 5 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Housing No. | A-5845 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Overall Width | 5 13/32 in |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Length Through Bore | 5.40625 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 7/8 in |
| Bearing Insert | SM1203KS |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Collar No. | S1203K |
| Series | SAL Series |
| Total Float | 5/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 24.76 LB |
| EAN or UPC | 87796061361 |

