- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Open Width | 0.312 in |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Closed Width | 7/16 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7697007 |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Metal |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| I.D. | 3/4 in |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 7/16 in |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044777 |
| NSN Number | 3110-00-155-8874, 3110-00-825-7002 |

