- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 9/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Open Width | 7/32 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| O.D. | 7/8 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Width | 9/32 in |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Contact Seals |
| I.D. | 3/8 in |
| Material | Steel |
| icNumber | 7696119 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Closed Width | 9/32 in |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044272 |
| NSN Number | 3110-00-520-3877 |

