- 3.9375" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Food processing
- Conveyors
- Fans and blowers
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 1 1/4 in |
| Length Through Bore | 3.9375 in |
| Overall Width | 5 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Circle Dia. | 13.435 in |
| Shaft Dia. | 3.9375 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 3 13/16 in |
| Housing Height | 12 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 12 1/2 in |
| Bolt Hole Size | 1 3/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-24477 |
| Bearing Insert | GN315KRRB |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | 1 1/8 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 67.5 LB |
| EAN or UPC | 87796062078 |

