- 1 15/16" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Housing No. | T-19173 |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 6 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Housing Height | 6 1/2 in |
| Overall Width | 2 3/4 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.9375 in |
| Dynamic Load Rating | 15300 lbf |
| Housing Width | 2.0938 in |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GN115KRRB |
| Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Weight | 11.578 LB |
| EAN or UPC | 87796060678 |

