- 1.75" Shaft, 2.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Length | 8 3/4 in |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/8 in |
| Bolt Hole Length | 1 5/16 in |
| Housing Height | 4 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Length Through Bore | 2.21875 in |
| Bearing Insert | G1112KRRB |
| Overall Width | 2 5/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Height | 13/16 in |
| Series | RAKH Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 2 5/8 in |
| Collar No. | S1112K |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 8.788 LB |
| EAN or UPC | 87796060210 |

