- 1 1/2" ID x 80 mm OD x 21 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Static Capacity | 4000 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| O.D. | 80 mm |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Material | Steel |
| I.D. | 1 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Length Through Bore | 1.73438 in |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Outer Ring Size | 208 |
| Overall Width | 1 47/64 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 1.74 LB |
| EAN or UPC | 87796055537 |

