- 3/4" ID x 47 mm OD x 14 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Length Through Bore | 1.21875 in |
| Static Load Rating [Max] | 1400 lbf |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 1 7/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Capacity | 1400 lbf |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| O.D. | 47 mm |
| I.D. | 3/4 in |
| Outer Ring Size | 204 |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Enclosure | Double Sealed |
| Weight | 0.45 LB |
| EAN or UPC | 87796054479 |

