- 2.1875" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 5 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Base Length | 12 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 14 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar O.D. | 3 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Width | 7 in |
| Bearing Insert | 1203KR |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 9 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Width | 11/16 in |
| Series | DRNR Series |
| Housing Height | 6 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 14 in |
| Weight | 45.778 LB |
| EAN or UPC | 87796061132 |

