- 1.1875" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | 1103KR |
| Housing Height | 4 5/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Base Width | 4 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 1 47/64 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Overall Width | 8 in |
| Bolt Hole Width | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Height | 7/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Series | DRNR Series |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Base Length | 7 3/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 3 5/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/4 in |
| Weight | 12.202 LB |
| EAN or UPC | 87796057869 |
| NSN Number | 3130-00-810-9296 |

