- Single Row Angular Contact Bearing, 75 mm ID x 190 mm OD x 45 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 75 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 33500 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695888 |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.1 in |
| Dynamic Load Rating | 45500 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 15.05 LB |
| EAN or UPC | 87796068995 |

