- Single Row Angular Contact Bearing, 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
- General industrial
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 40 mm |
| Contact Angle | 20° |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 110 mm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7696687 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 22400 lbf |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 12700 lbf |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 2.89 LB |
| EAN or UPC | 87796047013 |

