- Single Row Angular Contact Bearing, 25 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 80 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7696686 |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 12000 lbf |
| I.D. | 25 mm |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 20° |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Weight | 1.206 LB |
| EAN or UPC | 87796046948 |
| NSN Number | 3110-00-156-6790 |

