- Single Row Angular Contact Bearing, 25 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 20° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Dynamic Load Rating | 12000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 5850 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Contact Angle | 20° |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Internal Design | Universal Mounting |
| I.D. | 25 mm |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7696686 |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| O.D. | 80 mm |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 87796046955 |

