- Single Row Angular Contact Bearing, 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Dynamic Load Rating | 56000 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 0.098 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| O.D. | 270 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| I.D. | 150 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695831 |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 25.84 LB |
| EAN or UPC | 87796068582 |

