- Single Row Angular Contact Bearing, 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 39000 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695923 |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 32500 lbf |
| I.D. | 110 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Weight | 10.722 LB |
| EAN or UPC | 87796074293 |

