- Single Row Angular Contact Bearing, 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 23600 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 18300 lbf |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| I.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Internal Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695886 |
| O.D. | 150 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 2.1 KG |
| EAN or UPC | 87796068407 |

