- Single Row Angular Contact Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695856 |
| I.D. | 70 mm |
| Dynamic Load Rating | 17600 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 125 mm |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 12900 lbf |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 2.66 LB |
| EAN or UPC | 87796068346 |

