- Single Row Angular Contact Bearing, 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| O.D. | 100 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Static Load Rating [Max] | 8150 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695855 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 11800 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 55 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 87796044074 |

