- Single Row Angular Contact Bearing, 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. | 62 mm |
| Dynamic Load Rating | 5200 lbf |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 3050 lbf |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695838 |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Weight | 0.507 LB |
| EAN or UPC | 87796043985 |

