- 16 1/2" Maximum Diameter
- 9.7" Stroke Length
- 7.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 3 in Stroke | 13000 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6150 lbf @ 1 in, 10500 lbf @ 6 in, 13000 lbf @ 2 in, 13000 lbf @ 3 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Triple |
| Force @ 2 in Stroke | 10500 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7200 lbf |
| Style No. | YI-3B |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Compressed Height | 4.7 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 7.300 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 12800 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 10500 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Weight | 23.0 LB |

