- 13" Maximum Diameter
- 13.2" Stroke Length
- 4.8" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Air Inlet | 3/4 in |
| Style No. | YI-3B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 15 in |
| Force @ 6 in Stroke | 7400 lbf |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Compressed Height | 4.8 in |
| Convolutions | Triple |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 1 in Stroke | 8600 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 7500 lbf |
| Stroke Length [Max] | 10.600 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2900 lbf @ 1 in, 8800 lbf @ 2 in, 8800 lbf @ 3 in, 7400 lbf @ 6 in, 6000 lbf @ 9 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4600 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 8500 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 11 in |
| Force @ 9 in Stroke | 5800 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Weight | 15.3 LB |

