- 10.3" Maximum Diameter
- 7.6" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/2" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet | 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | 2550 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2550 lbf @ 6 in, 3850 lbf @ 4 in, 4650 lbf @ 2 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 3850 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 2 in Stroke | 4650 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 4500 lbf |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Double |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 7.5 LB |

