- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bellows Type | Double Convolution |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ Stroke (80 psi) | 900 lbf @ 4 in, 1800 lbf @ 2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 1100 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Convolutions | Double |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 4.900 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.1 LB |

