- 16.7" Maximum Diameter
- 9.1" Stroke Length
- 3.7" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.600 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9000 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 4 in Stroke | 12300 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | 10300 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 13500 lbf |
| Compressed Height | 3.7 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10450 lbf @ 6 in, 12500 lbf @ 4 in, 13900 lbf @ 2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 10000 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 13700 lbf |
| Weight | 19.5 LB |

