- 15.1" Maximum Diameter
- 6.4" Stroke Length
- 4.9" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 2 in Stroke | 11600 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 11600 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Stroke Length [Max] | 4.800 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Style No. | YI-2B |
| Convolutions | Double |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 9400 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7900 lbf |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 9400 lbf @ 4 in, 11600 lbf @ 2 in |
| Weight | 18.5 LB |

