- 13.7" Maximum Diameter
- 10.8" Stroke Length
- 3.6" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Reduces harmful effects of vibration
- Provides linear and angular motion
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 4500 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8600 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 2 in Stroke | 8200 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Compressed Height | 4.3 in |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6900 lbf @ 6 in, 7200 lbf @ 4 in, 8200 lbf @ 2 in |
| Convolutions | Double |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Stroke Length [Max] | 8.400 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 6 in Stroke | 6900 lbf |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Weight | 14.0 LB |

