- 13" Maximum Diameter
- 6.9" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Style No. | YI-2B |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6600 lbf @ 4 in, 8050 lbf @ 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 8000 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 8050 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 6600 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Stroke Length [Max] | 5.300 in |
| Convolutions | Double |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Weight | 12.4 LB |

