- 9 1/2" Maximum Diameter
- 12.3" Stroke Length
- 5.6" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Temperature range from -40 °F to 160 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | 3350 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 3400 lbf |
| Compressed Height | 5.6 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1500 lbf @ 12 in, 3200 lbf @ 8 in, 3450 lbf @ 4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Rolling Lobe |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | None |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 3000 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | 3040 lbf |
| Stroke Length [Max] | 12.300 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | 1300 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 8 in |
| Style No. | YI-1R |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1250 lbf |
| Weight | 6.4 LB |

